MENIU
Memento...Paskutinis Francesca'os Mann šokis Aušvice
2023 Lapkričio 26 d.
(Sekmadienis)
18:00
h
40,00-90,00 €
Pirkti bilietą
Rezervuoti ložę
Memento...Paskutinis Francesca'os Mann šokis Aušvice

„Memento – paskutinis Francesca‘os Mann šokis Aušvice.

Premjera

Choreografija: Nadia Timofejeva
Libretas: Michael Sadovsky 
ir Nadya Timofejeva
Muzika: Moris Ravel, Frederic Chopin, Gabriel Faure, Isaac Schwartz Lord Berners ir kt.
Scenografija: Inna Polonsky
Apšvietimo dizainas: Anton Makarenko
Kostiumų dizainas: Inna Polonsky ir Nadya Timofejeva
Generalinė direktorė: Marina Neeman

Trukmė

90 minučių (su pertrauka)

Pagrindiniai atlikėjai

Francesca Mann (balerina, kabareto šokėja) - Anael Zateikin
Fran
cesca‘os tėvas (orkestro dirigentas) – Adomas Greenfeldas
Francesca‘os motina - Bracha Klein
Francesca‘os vyras - Aleksandras Ševcovas
Francesca‘os brolis Erez Milatin
Francesca‘os sesuo - Sarah Lampert
SS karininkas (šnipas) – Michaelas Botzokas
Brolio sužadėtinė - Mayan Fishman
SS kariai (naciai): Dana Lampert, Noya Levi, Avital Barsukov, Ariel Mi Ron
Paštininkas – Tal Nisim
Mergina, parduodanti gėles – Rachel Jekobson

„Memento“ – tikrais istoriniais faktais paremtas bei tragiškos žydų balerinos Francesca‘os Mann istorijos įkvėptas baletas.

Francesca energinga, ambicinga ir darbšti mergina, kuri buvo laikoma viena gražiausių ir perspektyviausių to meto baleto šokėjų Lenkijoje. Antrojo pasaulinio karo pradžioje Francesca Mann dirbo šokėja populiariame naktiniame klube „The Melody Palace“ ir buvo puikiai įvaldžiusi tiek šiuolaikinio, tiek klasikinio baleto žanrus. 1943 m. lapkričio 23 d. Francesca Mann buvo nušauta Aušvico-Birkenau koncentracijos ir naikinimo stovykloje. Pasak liudininkų, paskutinėmis gvenimo akimirkomis Mann lėtais ir gundančiais šokio judesiais ėmė nusimetinėti savo drabužius ir, priėjusi prie vieno iš pareigūnų, griebė jo ginklą ir paleido tris šūvius tiesiai į jį bei į kitus du nacių pareigūnus…

Siužeto santrauka

Varšuva, 1939 m. vasaros pabaiga. Talentinga lenkų balerina Francesca Mann scenoje atlieka solo pasirodymą, po kurio mėgaujasi savo šeimos ir gerbėjų ovacijomis ir sveikinimais. Tarp jų – civiliais drabužiais apsirengęs SS karininkas. Jis paprašo primabalerinos privačiai su juo susitikti, bet Francesca atmeta jo pasiūlymą. Tuo pat metu atskrieja žinia, kad prasidėjo karas ir vokietis, nusivelkęs paltą, visiems pasirodo su SS karininko uniforma. Jis atsakingas už žydų išvežimą į getą. Kol žydai švenčia Chanukos šventę, prasideda deportacija. Tačiau vokietis Francesca’ai siūlo sandorį – jei ji sutiks dirbti šokėja vokiečių karininkų kabarete, ji galės padėti gete įstrigusiems savo šeimos nariams. Žada gauti merginos artimiesiems pasus ir nugabenti į saugią vietą Šveicarijoje. Francesca’ai Mann nieko nebelieka, kaip patikėti karininku ir priimti jo pasiūlymą. 

Žydai, su padirbtais pasais, pradeda savo kelionę į “saugią vietą”. Traukiniui sustojus jie pakylėti ir kupini vilties išlipa iš vagonų ir šoka valsą. Tačiau netrukus pamato spygliuotą vielą ir budinčius nacių kareivius. Jie supranta - buvo apgauti ir jiems gręsia mirtinas pavojus.

Naciai išveža žmones į prausyklas - liepia nusirengti ir eiti praustis į paruoštus dušus. Nevilties kupini, jie žygiuoja neišvengiamos mirties link, bet Francesca neketina pasiduoti – ima pašėlusiai šokti, o minia sklaidosi ir suteikia erdvės jos meninei išraiškai. Sulaukusi atsakingo nacių pareigūno dėmesio, kuris priėjęs bando nuplėšti merginai suknėlę, ji griebia jo ginklą ir paleidžia šūvius – štai ir atpildo laikas!

„Jerusalem Ballet“– pasaulinio pripažinimo sulaukusi baleto trupė

„Memento“ – jaudinantis baleto mokyklos „Jerusalem Ballet“ meno vadovės, šokėjos ir choreografės Nadyos Timofejevos kūrinys. 2014-aisiais ji laimėjo ministro Jurijaus Sterno prizą menininkams imigrantams už ypatingą indėlį į Izraelio visuomenę ir kultūrą,  po to, kai 2004 m. kartu su mama įkūrė Jeruzalės baleto mokyklą bei sukūrė ne vieną puikiai žinomą choreografinį kūrinį, tarp kurių –,,Piemuo ir kamino valytoja”, ,,Manfredas”, ,,Alegorija”, ,,Paskutinis susitikimas” ir kiti. Per beveik 20 gyvavimo metų „Jerusalem Ballet“ trupės pasirodymai sulaukė ne tik nacionalinio, bet ir pasaulinio pripažinimo – 2017-aisiais šokėjai dalyvavo tarptautiniame legendinės XX a. balerinos Jekaterinos Maksimos festivalyje ir sulaukė entuziastingų kritikų bei šokio profesionalų įvertinimų.

Nadyos Timofejevos mokiniai ir toliau tobulėja geriausiose pasaulio mokyklose:
Princes Grej akademijoje Monake; Europos baleto mokykloje Amsterdame; Vaganovos akademijoje, vadovaujamoje N. Tsiskaridze.

Talentingas Nadyos studentas Yuval Cohen, baigęs akademiją, buvo pakviestas į Filadelfijos teatro
baleto trupę, vadovaujamą genialaus Angel
‘o
 Corello.

Šiais metais Yuval buvo apdovanotas trečiąja premiją tarptautiniame konkursę -  Džekson, Amerikoje.„Jerusalem Ballet“ mokyklos mokiniai šoka geriausiose Europos baleto kompanijose: Dortmundo baletas, Ciuricho baletas ir kiti

Solistė ir pagrindinė šokėja baleto trupės “Jerusalem Ballet“ - Anael Zateikin.

Anael yra prizininkė šių konkursų: Mia Arbatova, Young Grand Prix, Anna Pavlova, Ballet Beautiful Art. Anael prisijungė prie “Jerusalem Ballet” trupės 2015 m., o nuo 2017 m. pradėjo vaidinti pagrindinius baleto vaidmenis, dalyvavo tarptautiniuose turuose su šiuolaikine choreografija Kinijoje. 2019 m. dalyvavo specialioje Kinijos cirko pasirodimo programoje, kaip pagrindinė solistė. Anael Izraelyje gavo „išskirtinės šokėjos“ titulą.