MENIU
Sidabrinės gervės naktys 2023
2023 Rugpjūčio 29 d.
(Antradienis)
Renginys jau įvyko
Sidabrinės gervės naktys 2023

Vasaros kino festivalis „Sidabrinės gervės naktys“ baigia kelionę per Lietuvą su nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė 2023“ filmais laureatais, nominantais ir festivalio uždarymą surengs Vilniuje. Programoje rodomi filmai, apimantys ilgametražių, animacinių, trumpametražių bei studento darbų kategorijų filmus.

Rugpjūčio 29 d. festivalis vyks Vilniuje, Avia Solutions Group arenos kieme adresu Ozo g. 14, Vilnius

PROGRAMA
21: 00 val.
Pokalbis su vakaro svečiu.

21:30 val. filmų programa:

ČIA BUVO VILNIUS, rež. Eitvydas Doškus, 23 min.
Vilniaus mieste, garsėjančiame savo istoriniu paveldu ir unikaliu charakteriu, vyksta ženklūs pokyčiai. Kai kurių kamera užfiksuotų gyvenimo fragmentų jau nebėra, tačiau filmas ne tik liudija tai, kas išbluko užmarštyje, bet ir žvilgteli į tai, kas dar laukia.
Filmas pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą Metų geriausio trumpametražio filmo kategorijoje.

PURGA, rež. Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė, Antanas Skučas, 13 min.
Žiema, 1942-ieji metai Šiaurės poliariniame rate. Atšiauri arkties gamta, Laptevų jūra, Trofimovsko sala ir jos fone – dėl išlikimo kovojantis žmogus. Čia sovietų valdžia deportavo tūkstančius gyventojų iš okupuotų Baltijos šalių, Suomijos, Ukrainos ir kitų vietų.
Smurtas ir žiaurumas laukinėje žemėje. Žmogus čia tik svetimkūnis. Tremtinių kasdienybė, pastangos išgyventi, išlikti žmogumi ten, kur žmogaus apskritai neturėtų būti – kiekviena diena gamtos didybės akivaizdoje tampa akistata su mirtimi.

Visos filme vaizduojamos patirtys paremtos išgyvenusiųjų atsiminimais.

Filmas paremtas tremtį išgyvenusiųjų atmintimi, Dalios Grinkevičiūtės memuarais „Lietuviai prie Laptevų jūros“ ir Gintauto Martynaičio grafiniais prisiminimais, vaizduojančiais tremtį Sibire.

Filmas nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2023“ pelnė Metų geriausio animacinio filmo apdovanojimą.

BLAUSOS, rež. Arnas Balčiūnas, 17 min.
Kalbus „Bolt“ vairuotojas važinėja naktinėmis gatvėmis. Į jo automobilį įsėda apatiška mergina. Pokalbis tarp jų sunkiai rezgasi, iki ji paprašo sustoti miegamajame rajone, ketindama kai kam atkeršyti.

Režisieriaus Arno Balčiūno filmas nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2023“ pelnė Metų geriausio studento darbo apdovanojimą – „Sidabrinės gervės kiaušinį.“

PIKTŲJŲ KARTA, rež. Emilis Vėlyvis, 1 val. 54 min.
Iš pirmo žvilgsnio, miestelis „N“ – puikus tautinės gerovės pavyzdys. Čia gražu ir tvarkinga, gyventojai patenkinti gyvenimu, o miestelio meras puikiai tvarkosi nuo neatmenamų laikų. Vietinis elitas – policijos komisaras, prokuroras, teisėja, meras – seni draugai, buvę bendražygiai, visi jau įžengę į šeštąją dešimtį.

Miestelio prokuroro LAIMONO (53) mirtis trenkia kaip perkūnas iš giedro dangaus. Miestelio policijos komisarui GINTUI (55) savo gimtadienio pokylį tenka iškeisti į geriausio draugo žūties vietos apžiūrą. Įkalčiai neleidžia abejoti, kad įvyko būtent savižudybė, tačiau įtartinas Ginto elgesys išduoda, kad jo santykiuose su mirusiuoju liko daug neatsakytų klausimų. Viena po kitos į dienos šviesą pradeda lįsti purvinos valdančiojo elito paslaptys.

Tvarkyti formalumų dėl netikėtos Laimono mirties iš Vilniaus atvyksta jaunas prokuroras SIMONAS (30). Jau pirmasis Simono susidūrimas su Gintu atskleidžia skirtingų kartų vyrų skirtingas vertybes – mezgasi rimtas principų ir ambicijų konfliktas. Nepaisydamas karštų Ginto prieštaravimų, Simonas pradeda išsamų Laimono mirties tyrimą, kurio metu paaiškėja, kad prokuroras ne nusižudė, o buvo nužudytas. Besikaupiantys įkalčiai pradeda kelti vis daugiau klausimų apie tai, ar nuoširdi miestelio elito draugystė iš tiesų yra tokia nuoširdi.

Kai įtartinomis aplinkybėmis žūsta gretimo bažnytkaimio klebonas, Simonas pradeda suvokti, kad nusikaltimai turi daug gilesnes šaknis, nei primityvus dalinimasis įtakos zonomis prieš artėjančius rinkimus. Tuo pat metu Gintas, atrodo, vienintelis supranta, ką reiškia prie nužudytųjų kūnų randami keisti daiktai – pluoštas senų sovietinių rublių, briedžio galvos iškamša, šventas paveikslas ar medus, kuriuo žudikas ištepė vienos iš savo aukų veidą.

Kol Simonas metodiškai seka žudiko pėdomis, Gintas vis dažniau panyra į prisiminimus apie beveik trisdešimties metų senumo įvykius. Neramios dienos po 1991 metų sausio, keisti nutikimai tuometiniuose KGB archyvuose, netikėtas gaisras niekam neįdomiame daugiabutyje ir viena mirtis, į kurią tuomet niekas neatkreipė dėmesio.

Buvusią idilę miestelyje keičia baimės ir įtarumo atmosfera. Netrukus iš senosios gvardijos lieka tik vienas Gintas, kuriam tenka prakeiksmas vienam stebėti, kaip naujai atėjusi karta be jokių skrupulų griauna jo bendraamžių taip ilgai kurtą visuotinės gerovės iliuziją.

Filmas nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė 2023“ pelnė Metų žiūroviškiausio filmo apdovanojimą.

 

Festivalyje lietuvišką kiną palaiko Telia Play. Žiūrovai turės galimybę laimėti partnerio įsteigtus prizus.
Festivalį organizuoja: AVAKA kartu su Avia Solutions Group arena.
Renginį iš dalies finansuoja: Lietuvos kino centras
Informacinis partneris: LRT.

BILIETAI: renginys atviras, nemokamas.
Renginys fotografuojamas.