MENIU

Užsienio lietuviai: „Mums lietuvių žaidynės prilygsta Olimpinėms“

2022-06-29

Jau 75-erius metus užsienio lietuvius vienijanti Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjunga (ŠALFASS) ruošiasi dar vienai didžiulei šventei – Pasaulio lietuvių sporto žaidynėms (PLSŽ) Druskininkuose, o jos prezidentas Laurynas Misevičius teigia, jog šis renginys išeiviams prilygsta Olimpinėms žaidynėms.

Liepos 14-17 dienomis tūkstančiai lietuvių sportininkų iš viso pasaulio sugužės į seniausią Lietuvos kurortą, kur varžysis net 28-iose sporto šakose, tuo metu ŠALFASS organizacijos nariai, kaip įprastai, planuoja surinkti didžiausią sportininkų mėgėjų delegaciją.

Nors ŠALFASS vienija Šiaurės Amerikos lietuvius, organizacijos ištakos veda į pokario Vokietijos Augsburgo miestą, kur dar 1947 metais buvo įkurtas Vyriausiasis Fizinio Auklėjimo ir Sporto Komitetas (VFASK), koordinavęs sportui neabejingų lietuvių išeivių veiklą pabėgėlių stovyklose.

Augant lietuvių bendruomenei už Atlanto, organizaciją nuspręsta perkelti į Šiaurės Ameriką, kur 1965 metais VFASK pervadinta į ŠALFASS. 1976 metais, siekiant paminėti Lietuvos Nepriklausomybės 60-metį ir Tautinės Olimpiados Kaune 40-metį, Toronte surengtos pirmosios Pasaulio lietuvių sporto žaidynės.

Antrosios PLSŽ vyko Čikagoje, trečiosios – Adelaidėje, o nuo 1991 metų rengiamos Lietuvoje. Iki šiol renginys vyko kas ketverius metus, tačiau, dėl pandemijos, šįkart bus rengiamas po penkerių metų pertraukos. ŠALFASS prezidentas Laurynas Misevičius teigia, kad PLSŽ užsienio lietuviams lyg Olimpinės žaidynės.

„Mano nuomone, Pasaulio lietuvių sporto žaidynės vainikuoja ketverius, o šįmet ir penkerius metus trunkantį mūsų darbą ir pastangas suburti geriausius Šiaurės Amerikos lietuvius mėgėjus sportininkus. Manau, nesuklysiu sakydamas, kad daugeliui dalyvių Pasaulio lietuvių sporto žaidynės prilygta Olimpinėms žaidynėms, o kartą čia sudalyvavęs to pasakiško jausmo neužmirši niekada“, – teigia L. Misevičius.

„Skaičiuojama, kad Šiaurės Amerikoje gyvena net apie milijoną išeivijos lietuvių ir jų palikuonių, todėl lietuviški renginiai daugumoje didmiesčių vyksta tiek JAV, tiek Kanadoje. Mus visus vienija ne tik sportas, bet ir muzika, šokiai, piknikai, karčemos ir tiesiog buvimas kartu, tačiau aišku tik viena – kuo ilgiau žmonės gyvena svetur, tuo labiau juos traukia tautinė veikla“, – priduria ŠALFASS prezidentas.

Liepos 14-17 dieną Druskininkų gyventojai ir miesto svečiai galės stebėti 29 sporto rungtis, Lietuvos atsispaudimų nuo žemės rekordo siekimą, mėgautis Vido Bareikio koncertu, lazerių šou, dalyvauti teatralizuotoje eisenoje „Aš – Lietuva“ su 250 metrų ilgio Lietuvos vėliavos nešimu ir daugybėje  kitų veiklų.