MENIU

Žymiausi išeivijos sportininkai, garsinę Lietuvą už Atlanto

2022-07-11

Lietuvos vardą garsinančių sportininkų tikrai netrūksta, tačiau turbūt rečiau išgirstame apie išeivijos lietuvių sporto pasiekimus. Visgi, lietuviškų pėdsakų sporto pasaulyje galima aptikti tikrai nemažai, o ypač už Atlanto daug garsių vardų turi sąsajų su Pasaulio lietuvių sporto žaidynėmis (PLSŽ).

Jau šį ketvirtadienį Druskininkuose prasidėsiančių XI-ųjų žaidynių proga prisiminkime garsiausius lietuvių kilmės sportininkus, kuriuos pergalėms įkvėpė PLSŽ dvasia.

Aplinkinius žavėjęs teniso virtuozas

Vienas tokių sportininkų neabejotinai yra Vytautas „Vitas“ Kevinas Gerulaitis, 1978 metais užkopęs iki 3-osios vietos pajėgiausių planetos tenisininkų reitinge. Per savo karjerą lietuvių kilmės niujorkietis iš viso laimėjo 24 vyrų vienetų ir 8 dvejetų varžybas. Tarp išskirtine reakcija pasižymėjusio tenisininko laimėjimų – 1975 metų Vimbldono dvejetų turnyro trofėjus ir 1977 metais pasiekta pergalė Australijos atvirajame čempionate.

Vitas Gerulaitis laikomas vienu talentingiausių ir charizmatiškiausių savo kartos teniso žaidėjų. Nors apsilankyti tėvų gimtinėje jam niekada neteko, jis buvo ilgametis Niujorko lietuvių atletų klubo narys. Be to, tenisininkas buvo žinomas ir dėl savo labdaringos veiklos – rūpinosi neturtingų vaikų švietimu, įkūrė paramos fondą ir teniso mokyklą Floridoje.

Beisbolo legenda su išskirtine istorija

Nors lietuviai labiausiai garsėja savo meile krepšiniui, už Atlanto mūsų tautiečiai yra pasižymėję ir beisbolo stadionuose. Žymiausias lietuvių kilmės beisbolininkas Eddie Waitkus yra tikra JAV beisbolo legenda. Tuo suabejoti neleidžia ne tik šio atleto sportiniai pasiekimai, bet ir filmo verta gyvenimo istorija.

Dar karjeros pradžioje – 1949 metais – Eddie Waitkaus talentu sužavėta viena fanatiška gerbėja ėmė jį persekioti, kol galiausiai šovė į sportininką iš 22 kalibro ginklo. Kulka pataikė visai šalia jauno vyro širdies. Nors Čikagos medikams vos pavyko ištraukti E. Waitkų iš mirties nagų, jau kitą sezoną jis grįžo į aikštelę ir su Filadelfijos „Phillies“ komanda iškovojo Nacionalinės lygos (MLB pirmtakės) čempionų titulą. E. Waitkus buvo rezultatyviausias komandos žaidėjas, o naujienų agentūra „Associated Press“ jam skyrė metų sugrįžimo titulą.

Amerikietiškame futbole – savi „Saboniai“

Kitas lietuvių kilmės sportininkas – Pitsburge gimęs Johnny Unitas – yra panašaus kalibro legenda amerikietiško futbolo NFL lygoje. „Auksinės rankos“ pravardę užsitarnavęs Johnny Unitas dramatiškų susidūrimų su fanatiškais gerbėjais išvengė, tačiau 18 metų trukusi jo beisbolo karjera yra ne mažiau įspūdinga. Johnny Unitas pagerino ne vieną NFL rekordą ir tris kartus laimėjo naudingiausio lygos žaidėjo titulą. Su Baltimorės „Colts“ komanda Johnny Unitas iš viso laimėjo keturis NFL čempionų titulus ir yra laikomas vienu geriausių visų laikų lygos žaidėjų, ženkliai prisidėjusių prie jos populiarumo.

Greta Johnny Unito taip pat reikia paminėti ir tokius lietuvių kilmės amerikietiško futbolo talentus kaip Dickas Butkus ir Joe Jurevičius, kurių pasiekimams ir apdovanojimams išvardinti reikėtų ne vienos pastraipos. Jų vardai visiems laikams įrašyti į amerikietiškojo futbolo, o tuo pačiu ir lietuvių išeivijos sporto istorijos puslapius.

Sporte pasižymėjo ir Kanados lietuviai

Garsių sportininkų su šaknimis Lietuvoje netrūko ir už šiaurinės JAV sienos. Kanados lietuviai pagrįstai didžiuojasi prie šios šalies stalo teniso pasiekimų ženkliai prisidėjusia Nešukaičių šeima. Jonas Nešukaitis Kanados stalo teniso rinktinei ne vieną pergalę padėjo iškovoti kaip treneris, o jo dukros Violetta bei Gloria Nešukaitytės išsiskyrė kaip talentingos žaidėjos.

Savo ruožtu, NBA duonos ragavęs Leo Rautins nuo 2005 iki 2011 metų vadovavo nacionalinei Kanados krepšinio rinktinei ir yra ilgametis Toronto „Raptors“ komandos reporteris bei rungtynių komentatorius.

Su PLSŽ iniciatore, Šiaurės Amerikos Fizinio Auklėjimo ir Sporto Sąjunga (ŠAFASS), buvo ar yra susiję ir tokie išeivijos sportininkai kaip dukart Kanados šachmatų pirmenybių laimėtojas Povilas Vaitonis, stalo tenisininkas Algimantas Saunoris, Klyvlendo „Žaibo“ moterų tinklinio komandos narė Rita Čyvaitė-Kliorienė, dabartinis Čikagos „Bulls“ generalinis vadybininkas Artūras Karnišovas ir daugelis kitų.

Kas žino – galbūt po liepos 14-17 dienomis Druskininkuose vyksiančių XI-ųjų PLSŽ jų sąrašas dar labiau pasipildys, o žaidynės ne ką mažesniems pasiekimams įkvėps ir naują pasaulio lietuvių kartą? Belieka nepraleisti progos sudalyvauti viso pasaulio lietuviams vienoje svarbiausių sporto švenčių ir galbūt išvysti būsimas sporto pasaulio žvaigždes.